piątek, 19 kwietnia 2024

Za dwa lata powstanie centrum badawcze

Uniwersytet Opolski pozyskał środki unijne na utworzenie w Prószkowie Międzynarodowego Centrum Badawczego. Ma ono powstać na terenach Pomologii. Uczelnia w otrzymała na ten cel od Starostwa Powiatowego działkę o powierzchni ponad 10 ha. Powstanie tam, m. in. laboratorium wykonujące płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej. Pojawią się poletka doświadczalne czy ścieżki edukacyjne. Pomologia ma także stać się miejscem, gdzie będą organizowane targi. Inwestor chce zrewitalizować przedwojenne szklarnie. – Mają one z jednej strony przypominać o historycznej świetności Pomologii. Natomiast z drugiej służyć jako miejsce szerokorozumianych spotkań – mówi Grzegorz Sawicki, koordynujący z ramienia uczelni realizację tej inwestycji.
Inwestor, czyli Uniwersytet Opolski ma do dyspozycji kwotę w wysokości 42 milionów złotych. Dzięki darczyńcom udało się zebrać wkład własny w wysokości 10 milionów złotych. Pozostała część tej sumy to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Inwestycja będzie realizowana w trybie „zaprojektuj i zbuduj”. Do października 2019 roku prace powinny zostać zakończone.
W tej chwili jedynym problemem uczelni jest brak aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Obecny został uchylony przez wojewodę z powodu licznych błędów. Jednak władze gminy Prószków zapewniły inwestora, że sprawa ta zostanie uregulowana do marca bieżącego roku. – Monitorujemy co się dzieje w tej kwestii – przyznaje pan Sawicki – I mamy nadzieję, że nie będzie żadnych komplikacji z tego tytułu.

Data publikacji: 11-02-2018 11:37

warto zobaczyć

się działo...

Loader
×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki