środa, 06 grudnia 2023

Gmina Chrząstowice - Izby regionalne gminy Chrząstowice

Na terenie gminy funkcjonują dwie izby regionalne. W Dębskiej Kuźni znajduje się Izba Muzealno-Kolekcjonerska. Została ona założona przez Jerzego Szwugera w 1970 roku. Twórca tego wyjątkowego miejsca zmarł w 2014 roku. Mozna tam podziwiać tysiace eksponatów, które umieszcvzono w pięciu pokojach. W jednym z nich znajduje się kolekcja około 50 lalek. W ogrodzie otaczajacym dom znajduje się też jedna z pięciu piramid na Opolszczyźnie. Ta w Dębskiej Kuźni powstała w 2008 roku i podobno ma właściwości uzdrawiające. Osoby zainteresowane zwiedzeniem tego miejsca powinny zadzwonić pod numer telefonu 77 421 92 99.

Natomiast w Dańcu znajduje się Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa. Mieści się ona przy ul. Dąbrowickiej, w budynku klubu wiejskiego. Zostałała załozona w 1978 roku przez nieżyjącego już Konrada Mientusa- pasjonata lokalnej historii. To jedno z tych wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić. Można tam podziwiać wiele ciekawych przedmiotów. Liczba eksponatów oceniana jest na pond 600. Są to artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt rolniczy, instrumenty muzyczne czy stroje ludowe. W izbie można zapoznać się z księgozbiorem o tematyce śląskiej. Można przeczytać kronikę miejscowości, monografię tutejszej OSP czy historię kapeli Filów. Z ciekawostek warto wymienić pamiątki z misji w Peru, pochodzącego z Dańca ks. Gintera Rychlikowskiego. Natomiast brat Norbert Kleinert przekazał przedmioty z Ziemi Świętej.

Po śmierci pana Mientusa opiekunem izby została p. Monika Kołodziej. Można ją zwiedzać można po wcześniejszym telefonicznym kontakcie pod 607-877-994.

 

 

Data publikacji: 09-02-2018 11:36

warto zobaczyć

się działo...

Loader
×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki