piątek, 12 kwietnia 2024

Żlinice - „Kaprys” skończył 10 lat

Niedawno Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Kaprys" ze Źlinic obchodziła 10 – lecie działalności artystycznej. W ramach obchodów tego jubileuszu zorganizowano kilka koncertów. Muzycy zaprezentowali się, m. in. w hotelu Arkas w Prószkowie oraz w „Gościńcu pod Różą” w Chrząszczycach.

Nazwa orkiestry związana jest bezpośrednio z historią jej powstania. Jak czytamy na Facebooku „(…) Działa od września 2007 roku. Zespół nazwano więc „Kaprys”, bo w gruncie rzeczy był kaprysem kilku osób, którzy widzieli potrzebę i miejsce dla muzykującej młodzieży”. Obecnie gra w niej ponad 60 muzyków w wieku od 10 – 25 lat z terenu gminy Prószków oraz pobliskich miejscowości. Jedynym dyrygentem orkiestry jest Klaudiusz Lisoń. „Kaprys” należy do muzycznie wszechstronnych formacji. Muzycy wykonują utwory biesiadne, klasyczne, swingujące, a nawet rockowe. Podczas ich występów można także usłyszeć melodie znane z filmów.

Muzycy mają na swoim koncie wiele nagród oraz wyróżnień. Występowali na koncertach w kraju oraz za granicą. Można było ich posłuchać w Filharmonii Opolskiej czy na Festiwalu Mniejszości Niemieckiej w Hali Stulecia we Wrocławiu. Nagrali trzy płyty, uczestniczyli w międzynarodowych projektach. A na co dzień starają się promować orkiestry dęte. Tradycją stało się, że co roku w Prószkowie odbywa się koncert bajkowy czy świąteczny. No i nie może ich zabraknąć na tutejszej paradzie orkiestr dętych.

Zdaniem dyrygenta najmocniejszą stroną Kaprysu jest jej formuła. – Zwracamy uwagę na dobór repertuaru. Nie chcemy, aby widz się nudził – mówi Klaudiusz Lisoń – Nasza orkiestra jest młoda, świeża, energiczna i ciągle się zmienia. I to się sprawdza.

Posłuchaj młodzieżowej orkiestry dętej „Kaprys”

https://www.facebook.com/orkiestrakaprys/videos/1287617094699223/

https://www.youtube.com/watch?v=ZaR8m5zpQfA

Data publikacji: 15-01-2018 09:31

warto zobaczyć

się działo...

Loader
×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki