Opole Nagrody dla animatorów i twórców kultury przyznane W teatrze im. Jana Kochanowskiego odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody marszałka dla animatorów i twórców kultury. Warto zaznaczyć, że wpłynęło 61 wniosków. Przyznano 10 nagród oraz 10 wyróżnień. Nagrodę specjalną za całokształt osiagnięć otrzymał Adam Zbiegieni, założyciel związku artystów plastyków w Opolu, prezesa ZPAP. Podczas uroczystości pani Helenie Gruszce przyznano brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto zaznaczyć, że nagrody te przyznawane są od 1999 roku.
Do tej pory przyznano je ich około 150. Więcej o nagrodzonych animatorach i twórcach kultury znajdziesz tutaj (link) (źródło www.umwo.opole.pl) Nagrody dla animatorów i twórców kultury w roku 2017
ADAM ZBIEGIENI - nagroda specjalna Nestor opolskiego środowiska plastycznego. Założyciel pierwszego związku artystów plastyków w dziejach Opolszczyzny (w 1945 roku) oraz od 1984 r. Prezes Okręgu ZPAP – Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Inicjator i organizator corocznych plenerów malarskich. Posiada bogaty dorobek w dziedzinach grafiki, malarstwa, różnych dyscyplin sztuki użytkowej. Projektował również pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe oraz sztandary. Swoje prace wystawiał na wielu wystawach w kraju i za granicą. Za zasługi organizatorskie i twórczość artystyczną otrzymał wiele odznaczeń i nagród, w tym Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „Zasłużony działacz Kultury”, „Zasłużonemu Opolszczyźnie„ oraz tytuł „Zasłużony Obywatel Miasta Opola”.
ZOFIA BACHRYNOWSKA Emerytowana nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Namysłowie. Założycielka grupy teatralnej seniorów „Retrospekcja”. Wiceprzewodnicząca Namysłowskiej Rady Seniorów, zajmującej się problematyką kultury i sportu w powiecie. Kierownik i choreograf Zespołu Piosenki i Ruchu „Biedronki”, „Fanki” i „Mażoretki”, od lat zdobywających najwyższe lokaty i wyróżnienia w różnorodnych konkursach zespołów tanecznych, począwszy od lokalnych, a skończywszy na ogólnopolskich. Od ponad 10 lat działa społecznie w Namysłowskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Przewodnicząca Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizatorka Festiwalu Piosenki dla Seniorów.
JUSTYNA GIREŃ Nauczycielka dyplomowana w Zespole Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem od 2003 r. Opiekunka szkolnego zespołu muzyczno – rytmicznego „Tęcza”. Pomysłodawczyni, reżyserka i scenarzystka spektakli teatralnych „Calineczka”, „Królewna Śnieżka” i „Śpiąca Królewna” w wykonaniu uczniów zespołu szkół specjalnych przy DPS w Zawadzkiem. Od wielu lat przygotowuje uczniów do konkursów, festiwali i przeglądów artystycznych, plastycznych i muzycznych, tj. „Moja rodzina w kolorach świata” w Praszce, konkursu kartek bożonarodzeniowych i wielkanocnych w Kadłubie, konkursów nt. ekologii, ochrony przyrody. Organizatorka festiwalu „Pod gołym niebem” dla uczniów niepełnosprawnych. Prowadzi zajęcia z muzykoterapii w ramach projektów unijnych. Współpracuje z GOSiT w Zawadzkiem, gdzie prezentuje artystyczne umiejętności uczniów szkoły.
ELŻBIETA GOSŁAWSKA Nauczycielka Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju. Autorka publikacji książkowych: „Perspektywy rozwoju gmin położonych na obszarach cennych przyrodniczo”, „jesteśmy stąd. Gmina Pokój z bliska oraz „Pokój. Monografia” . Członek Stowarzyszenia Pokój, współautor wystawy i folderu „Przywróćmy raj Württembergów” oraz „Kobiety Pokoju”. Współpracowała z Muzeum Śląska Opolskiego, prowadząc prelekcje dla mieszkańców Opola „Kobiety z Pokoju – sylwetki kobiet niezwykłych” i „Mężczyźni z Pokoju – sylwetki mężczyzn wybitnych”. MARIUSZ JABŁOŃSKI Inspektor ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy w Wikowie. Jako dyrektor Domu Kultury w Wilkowie organizuje cykliczne przedsięwzięcia kulturalne, np. Festiwal Kultury Ludowej mający na celu kultywowanie tradycji ludowej i promocję zespołów folklorystycznych obejmujący swoim zasięgiem teren województwa opolskiego oraz dolnośląskiego, czy coroczne konkursy, np. Stroik Wielkanocny oraz Szopka Bożonarodzeniowa, mające na celu popularyzację obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej. Aktywnie angażuje się w remonty obiektów sakralnych znajdujących się na terenie gminy Wilków.
KRYSTYNA LENART – JUSZCZEWSKA Absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowych studiów kulturalno-oświatowych w zakresie muzealnictwa i ochrony zabytków techniki. Pełniła funkcję kierownika działu naukowo-oświatowego, kierownika działu edukacji muzealnej, dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego w latach 1987-1991 i 2003 - 2007. Autorka wielu artykułów edukacyjnych popularyzujących historię miasta oraz historię i kulturę Śląska Opolskiego. Prezes Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Opolu w latach 2004 – 2016. Przyczyniła się do stworzenia wartościowej i sporej kolekcji dzieł sztuki artystów plastyków w większości związanych ze Śląskiem Opolskim. Kolekcja liczy 174 prace ponad 60 artystów. Współorganizatorka wystawy konkursowej „Salon Jesienny”.
RAFAŁ MOŚCICKI Nauczyciel w Zespole Szkół TAK. Współtwórca i koordynator festiwalu filmowego „Opolskie Lamy”. Inspirator i koordynator I Festiwalu Filmów Niezależnych w Opolu, organizator sympozjów filmowych na Uniwersytecie Opolskim, współorganizator Akademii Filmowej dla dzieci i młodzieży w kinie Kraków w latach 2000 i 2001. Pomysłodawca, organizator lub współorganizator licznych imprez i przeglądów w opolskich kinach. Organizator warsztatów muzyczno-malarskich dla dzieci polskich i romskich. Współorganizator międzynarodowego festiwalu filmowego ERA NOWE HORYZONTY w latach 2003-2009 (Cieszyn-Wrocław).
AGNIESZKA OKOS Twórczyni ludowa .Członek zarządu Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału opolskiego. Maluje porcelanę, kafelki oraz meble, tworzy kroszonki i promuje śląską kulturę ludową. W 2014 r. mianowana Ambasadorką Polskiego Folkloru. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu „Jagna 2014” zorganizowanego pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fotografia jej kroszonki została umieszczona na okolicznościowym znaczku pocztowym wydanym przez Pocztę Polską, zaś jej wizerunek zdobi kopertę wydaną z okazji Świąt Wielkanocnych. W 2015 r. dołączyła do zespołu „Opolskie Dziouchy”, projektu promującego artystów województwa opolskiego. Swoimi dziełami wspiera wiele akcji charytatywnych.
ROMAN SZCZEPANEK Muzyk, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor. Dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Opole Songwriters. Zadebiutował albumem "Graftmann" zawierającym zestaw pół-amatorskich utworów nagranych w latach 2004-2006. Album został uznany za jeden z debiutów roku kwartalnika "Przekrój” oraz album miesiąca magazynu „Machina”. Artysta regularnie koncertuje w Polsce. Występował w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Współtwórca debiutanckiego albumu "Fitness" zespołu „Miss Polski”. Płyta promowana była singlem "Miss Piggy na parkiecie". Zespół był jednym z kandydatów do międzynarodowej nagrody "Wow Music Award" na Orange Warsaw Festival 2010. Laureat Nagrody ZAiKS za najlepszy tekst i najlepszą kompozycję piosenki "Bez Ciebie" Katarzyny Cerekwickiej (napisany wspólnie z Anią Dąbrowską i Katarzyną Cerekwicką - 2017).
LIDIA SZPAK Nauczycielka klas I-III w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Branicach osiągająca corocznie wysokie wyniki nauczania. Od 17 lat jest kierownikiem, instruktorką, choreografem i projektantką strojów zespołu tanecznego „KAPRYS”, który od wielu lat promuje Opolszczyznę odnosząc sukcesy w kraju i za granicą - m.in. tytuł mistrza Polski w tańcach mażoretkowych, złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu w Wiedniu (2014 r.) oraz tytuł Mistrza Świata i złoty medal podczas Mistrzostw Świata Tańców Mażoretkowych w Chorwacji (wrzesień 2016 r.) Jest autorką 17 projektów edukacyjnych w zakresie profilaktyki uzależnień. Angażuje się w organizację uroczystości szkolnych, gminnych i powiatowych, organizuje festyny oraz imprezy charytatywne. W 2013 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, w 2014 r. Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.
SZYMON WOLF
Administrator Studenckiego Centrum Kultury UO. Organizator Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu. Dziennikarz Studenckiego Radia „Sygnały”
WYRÓŻNIENI
Zbigniew Gąsiorowski - instruktor Muzyki w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, Założyciel wokalnych zespołów dziecięcych „Śnieżki”, „Nutki”, „Chochliki”, „Gaduły” oraz zespołu instrumentalnego „Śnieżek”. Założyciel młodzieżowych zespołów „Jahny Walker” i „Black Engels”.
Kinga Dębska - wspólnie z Aleksandrą Pasoń prowadzi dziecięcą grupę teatralną FLUG oraz młodzieżową Teatr 534. Reżyserka spektakli teatralnych ww. grup teatralnych oraz teatru Ludzi Pracujących. Prowadzi edukację teatralną dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie z Kędzierzyna – Koźla, warsztaty teatralne dla studentów dla studentów Uniwersytetu wrocławskiego w ramach festiwalu Kreatywności Studenckiej.
Aleksandra Pasoń - nauczycielka dyplomowana w szkole podstawowej w Kędzierzynie – Koźlu. Współzałożycielka i instruktor amatorskich zespołów teatralnych: FLUG, Teatru 534 oraz Teatru Ludzi Pracujących. W teatrze pełni funkcję reżysera, scenarzysty, aktorki, scenografa, autorki i wykonawcy kostiumów, muzyka, inspicjenta oraz menadżera.
Dariusz Orłowski - instruktor amatorskiego ruchu artystycznego przy Nyskim Domu Kultury. Nauczyciel muzyki z ponad 20 letnim stażem. Założyciel zespołu muzycznego HORYZONT . Zespół wydał dwie płyty zatytułowane „Pochłania mnie” i „W świetle miast”. Promował wiele singli, które spotkały się z uznaniem fanów i wielu dziennikarzy muzycznych. Wszystkie utwory gościły na listach przebojów różnych rozgłośni radiowych w kraju i zagranicą.
Gerard Wons - emerytowany nauczyciel j. niemieckiego, pasjonat historii lokalnej. Pomysłodawca i współtwórca Izby Regionalnej w Domu Spotkań w Zębowicach, którą prowadzi społecznie wzbogacając ją ciągle o nowe eksponaty, a przez to przyczyniając się do ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kulturowego. Autor artykułów do lokalnego wydawnictwa – Rocznik Powiatu Oleskiego. Jako członek Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Zębowice organizuje imprezy kulturalne np. „Dni Zębowic”, „Noc Świętojańska”.
Piotr Lempa - muzyk, śpiewak, solista. Koncertuje w kraju i za granicą. Występował na deskach Opery: w Gdańsku, Bydgoszczy, Londynie, Włoszech i Irlandii. Współpracował z Orkiestrami Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Koszalińskiej, Słupskiej, Częstochowskiej, Lubelskiej i Opolskiej. Doktor Sztuki w dziedzinie sztuki muzycznej. Od 36 lat związany z Dobrodzieniem.
Daria Ogon - studentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Członek Stowarzyszenia Współpracy Polska – wschód (od 2016 r. zasiada w prezydium zarządu oddziału opolskiego) oraz Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej UO. Współautorka projektu „Slavic Inspirations czyli Lech, Czech i Rus” realizowanego w ramach programu UE „Młodzież w działaniu” . Inicjowała i współorganizowała liczne przedsięwzięcia przybliżające opolskim studentom i mieszkańcom regionu kulturę narodów Środkowej Europy.
Kinga Markowska - muzealnik, animator, kurator i edukator. Pracownik Muzeum Regionalnego w Głogówku. Twórczyni autorskich scenariuszy lekcji muzealnych, w których biorą udział dzieci i młodzieży z całego regionu: „Bazgroły, czyli jak rozmawiać o abstrakcji”, „Zadomowieni – warsztaty na temat światła i cienia”, „Na linii wyobraźni – warsztaty przy wystawie prac Piotra Myszyńskiego. Finalistka III Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Grzegorz Łabuda - aktor i tancerz. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Brał udział w wielu warsztatach z wybitnymi twórcami światowej sceny, projektach oraz festiwalach na szczeblu międzynarodowym, które przyczyniły się do jego rozwoju artystycznego. Realizuje projekt „Opolskie – kuźnią talentów” dofinasowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna”.
Elżbieta Oficjalska - kierownik Działu Kultury Materialnej i Folkloru Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Inicjatorka wprowadzenia w Muzeum elektronicznego systemu inwentaryzowania zabytków muzealnych Musset. Autorka licznych opracowań muzealnych oraz ekspozycji stałych i czasowych. Koordynatorka projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach, którego zostały zdigitalizowane i zinwentaryzowane zbiory zabytków muzealnych MWO, opracowana nowa strona internetowa Muzeum oraz wydana płyta CD z pełną informacją o Muzeum.
Data publikacji: 20-12-2017 12:54