piątek, 01 grudnia 2023

Nagrody dla animatorów i twórców kultury przyznane

Opole Nagrody dla animatorów i twórców kultury przyznane W teatrze im. Jana Kochanowskiego odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody marszałka dla animatorów i twórców kultury. Warto zaznaczyć, że wpłynęło 61 wniosków. Przyznano 10 nagród oraz 10 wyróżnień. Nagrodę specjalną za całokształt osiagnięć otrzymał Adam Zbiegieni, założyciel związku artystów plastyków w Opolu, prezesa ZPAP. Podczas uroczystości pani Helenie Gruszce przyznano brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto zaznaczyć, że nagrody te przyznawane są od 1999 roku.

Do tej pory przyznano je ich około 150. Więcej o nagrodzonych animatorach i twórcach kultury znajdziesz tutaj (link) (źródło www.umwo.opole.pl) Nagrody dla animatorów i twórców kultury w roku 2017

ADAM ZBIEGIENI - nagroda specjalna Nestor opolskiego środowiska plastycznego. Założyciel pierwszego związku artystów plastyków w dziejach Opolszczyzny (w 1945 roku) oraz od 1984 r. Prezes Okręgu ZPAP – Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Inicjator i organizator corocznych plenerów malarskich. Posiada bogaty dorobek w dziedzinach grafiki, malarstwa, różnych dyscyplin sztuki użytkowej. Projektował również pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe oraz sztandary. Swoje prace wystawiał na wielu wystawach w kraju i za granicą. Za zasługi organizatorskie i twórczość artystyczną otrzymał wiele odznaczeń i nagród, w tym Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „Zasłużony działacz Kultury”, „Zasłużonemu Opolszczyźnie„ oraz tytuł „Zasłużony Obywatel Miasta Opola”.

ZOFIA BACHRYNOWSKA Emerytowana nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Namysłowie. Założycielka grupy teatralnej seniorów „Retrospekcja”. Wiceprzewodnicząca Namysłowskiej Rady Seniorów, zajmującej się problematyką kultury i sportu w powiecie. Kierownik i choreograf Zespołu Piosenki i Ruchu „Biedronki”, „Fanki” i „Mażoretki”, od lat zdobywających najwyższe lokaty i wyróżnienia w różnorodnych konkursach zespołów tanecznych, począwszy od lokalnych, a skończywszy na ogólnopolskich. Od ponad 10 lat działa społecznie w Namysłowskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Przewodnicząca Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizatorka Festiwalu Piosenki dla Seniorów.

JUSTYNA GIREŃ Nauczycielka dyplomowana w Zespole Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Zawadzkiem od 2003 r. Opiekunka szkolnego zespołu muzyczno – rytmicznego „Tęcza”. Pomysłodawczyni, reżyserka i scenarzystka spektakli teatralnych „Calineczka”, „Królewna Śnieżka” i „Śpiąca Królewna” w wykonaniu uczniów zespołu szkół specjalnych przy DPS w Zawadzkiem. Od wielu lat przygotowuje uczniów do konkursów, festiwali i przeglądów artystycznych, plastycznych i muzycznych, tj. „Moja rodzina w kolorach świata” w Praszce, konkursu kartek bożonarodzeniowych i wielkanocnych w Kadłubie, konkursów nt. ekologii, ochrony przyrody. Organizatorka festiwalu „Pod gołym niebem” dla uczniów niepełnosprawnych. Prowadzi zajęcia z muzykoterapii w ramach projektów unijnych. Współpracuje z GOSiT w Zawadzkiem, gdzie prezentuje artystyczne umiejętności uczniów szkoły.

ELŻBIETA GOSŁAWSKA Nauczycielka Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju. Autorka publikacji książkowych: „Perspektywy rozwoju gmin położonych na obszarach cennych przyrodniczo”, „jesteśmy stąd. Gmina Pokój z bliska oraz „Pokój. Monografia” . Członek Stowarzyszenia Pokój, współautor wystawy i folderu „Przywróćmy raj Württembergów” oraz „Kobiety Pokoju”. Współpracowała z Muzeum Śląska Opolskiego, prowadząc prelekcje dla mieszkańców Opola „Kobiety z Pokoju – sylwetki kobiet niezwykłych” i „Mężczyźni z Pokoju – sylwetki mężczyzn wybitnych”. MARIUSZ JABŁOŃSKI Inspektor ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy w Wikowie. Jako dyrektor Domu Kultury w Wilkowie organizuje cykliczne przedsięwzięcia kulturalne, np. Festiwal Kultury Ludowej mający na celu kultywowanie tradycji ludowej i promocję zespołów folklorystycznych obejmujący swoim zasięgiem teren województwa opolskiego oraz dolnośląskiego, czy coroczne konkursy, np. Stroik Wielkanocny oraz Szopka Bożonarodzeniowa, mające na celu popularyzację obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej. Aktywnie angażuje się w remonty obiektów sakralnych znajdujących się na terenie gminy Wilków.

KRYSTYNA LENART – JUSZCZEWSKA Absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowych studiów kulturalno-oświatowych w zakresie muzealnictwa i ochrony zabytków techniki. Pełniła funkcję kierownika działu naukowo-oświatowego, kierownika działu edukacji muzealnej, dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego w latach 1987-1991 i 2003 - 2007. Autorka wielu artykułów edukacyjnych popularyzujących historię miasta oraz historię i kulturę Śląska Opolskiego. Prezes Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Opolu w latach 2004 – 2016. Przyczyniła się do stworzenia wartościowej i sporej kolekcji dzieł sztuki artystów plastyków w większości związanych ze Śląskiem Opolskim. Kolekcja liczy 174 prace ponad 60 artystów. Współorganizatorka wystawy konkursowej „Salon Jesienny”.

RAFAŁ MOŚCICKI Nauczyciel w Zespole Szkół TAK. Współtwórca i koordynator festiwalu filmowego „Opolskie Lamy”. Inspirator i koordynator I Festiwalu Filmów Niezależnych w Opolu, organizator sympozjów filmowych na Uniwersytecie Opolskim, współorganizator Akademii Filmowej dla dzieci i młodzieży w kinie Kraków w latach 2000 i 2001. Pomysłodawca, organizator lub współorganizator licznych imprez i przeglądów w opolskich kinach. Organizator warsztatów muzyczno-malarskich dla dzieci polskich i romskich. Współorganizator międzynarodowego festiwalu filmowego ERA NOWE HORYZONTY w latach 2003-2009 (Cieszyn-Wrocław).

AGNIESZKA OKOS Twórczyni ludowa .Członek zarządu Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału opolskiego. Maluje porcelanę, kafelki oraz meble, tworzy kroszonki i promuje śląską kulturę ludową. W 2014 r. mianowana Ambasadorką Polskiego Folkloru. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu „Jagna 2014” zorganizowanego pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fotografia jej kroszonki została umieszczona na okolicznościowym znaczku pocztowym wydanym przez Pocztę Polską, zaś jej wizerunek zdobi kopertę wydaną z okazji Świąt Wielkanocnych. W 2015 r. dołączyła do zespołu „Opolskie Dziouchy”, projektu promującego artystów województwa opolskiego. Swoimi dziełami wspiera wiele akcji charytatywnych.

ROMAN SZCZEPANEK Muzyk, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor. Dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Opole Songwriters. Zadebiutował albumem "Graftmann" zawierającym zestaw pół-amatorskich utworów nagranych w latach 2004-2006. Album został uznany za jeden z debiutów roku kwartalnika "Przekrój” oraz album miesiąca magazynu „Machina”. Artysta regularnie koncertuje w Polsce. Występował w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Współtwórca debiutanckiego albumu "Fitness" zespołu „Miss Polski”. Płyta promowana była singlem "Miss Piggy na parkiecie". Zespół był jednym z kandydatów do międzynarodowej nagrody "Wow Music Award" na Orange Warsaw Festival 2010. Laureat Nagrody ZAiKS za najlepszy tekst i najlepszą kompozycję piosenki "Bez Ciebie" Katarzyny Cerekwickiej (napisany wspólnie z Anią Dąbrowską i Katarzyną Cerekwicką - 2017).

LIDIA SZPAK Nauczycielka klas I-III w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Branicach osiągająca corocznie wysokie wyniki nauczania. Od 17 lat jest kierownikiem, instruktorką, choreografem i projektantką strojów zespołu tanecznego „KAPRYS”, który od wielu lat promuje Opolszczyznę odnosząc sukcesy w kraju i za granicą - m.in. tytuł mistrza Polski w tańcach mażoretkowych, złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu w Wiedniu (2014 r.) oraz tytuł Mistrza Świata i złoty medal podczas Mistrzostw Świata Tańców Mażoretkowych w Chorwacji (wrzesień 2016 r.) Jest autorką 17 projektów edukacyjnych w zakresie profilaktyki uzależnień. Angażuje się w organizację uroczystości szkolnych, gminnych i powiatowych, organizuje festyny oraz imprezy charytatywne. W 2013 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, w 2014 r. Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

SZYMON WOLF
Administrator Studenckiego Centrum Kultury UO. Organizator Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu. Dziennikarz Studenckiego Radia „Sygnały”

WYRÓŻNIENI
Zbigniew Gąsiorowski - instruktor Muzyki w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, Założyciel wokalnych zespołów dziecięcych „Śnieżki”, „Nutki”, „Chochliki”, „Gaduły” oraz zespołu instrumentalnego „Śnieżek”. Założyciel młodzieżowych zespołów „Jahny Walker” i „Black Engels”.

Kinga Dębska - wspólnie z Aleksandrą Pasoń prowadzi dziecięcą grupę teatralną FLUG oraz młodzieżową Teatr 534. Reżyserka spektakli teatralnych ww. grup teatralnych oraz teatru Ludzi Pracujących. Prowadzi edukację teatralną dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie z Kędzierzyna – Koźla, warsztaty teatralne dla studentów dla studentów Uniwersytetu wrocławskiego w ramach festiwalu Kreatywności Studenckiej.

Aleksandra Pasoń - nauczycielka dyplomowana w szkole podstawowej w Kędzierzynie – Koźlu. Współzałożycielka i instruktor amatorskich zespołów teatralnych: FLUG, Teatru 534 oraz Teatru Ludzi Pracujących. W teatrze pełni funkcję reżysera, scenarzysty, aktorki, scenografa, autorki i wykonawcy kostiumów, muzyka, inspicjenta oraz menadżera.

Dariusz Orłowski - instruktor amatorskiego ruchu artystycznego przy Nyskim Domu Kultury. Nauczyciel muzyki z ponad 20 letnim stażem. Założyciel zespołu muzycznego HORYZONT . Zespół wydał dwie płyty zatytułowane „Pochłania mnie” i „W świetle miast”. Promował wiele singli, które spotkały się z uznaniem fanów i wielu dziennikarzy muzycznych. Wszystkie utwory gościły na listach przebojów różnych rozgłośni radiowych w kraju i zagranicą.

Gerard Wons - emerytowany nauczyciel j. niemieckiego, pasjonat historii lokalnej. Pomysłodawca i współtwórca Izby Regionalnej w Domu Spotkań w Zębowicach, którą prowadzi społecznie wzbogacając ją ciągle o nowe eksponaty, a przez to przyczyniając się do ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kulturowego. Autor artykułów do lokalnego wydawnictwa – Rocznik Powiatu Oleskiego. Jako członek Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Zębowice organizuje imprezy kulturalne np. „Dni Zębowic”, „Noc Świętojańska”.

Piotr Lempa - muzyk, śpiewak, solista. Koncertuje w kraju i za granicą. Występował na deskach Opery: w Gdańsku, Bydgoszczy, Londynie, Włoszech i Irlandii. Współpracował z Orkiestrami Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Koszalińskiej, Słupskiej, Częstochowskiej, Lubelskiej i Opolskiej. Doktor Sztuki w dziedzinie sztuki muzycznej. Od 36 lat związany z Dobrodzieniem.

Daria Ogon - studentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Członek Stowarzyszenia Współpracy Polska – wschód (od 2016 r. zasiada w prezydium zarządu oddziału opolskiego) oraz Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej UO. Współautorka projektu „Slavic Inspirations czyli Lech, Czech i Rus” realizowanego w ramach programu UE „Młodzież w działaniu” . Inicjowała i współorganizowała liczne przedsięwzięcia przybliżające opolskim studentom i mieszkańcom regionu kulturę narodów Środkowej Europy.

Kinga Markowska - muzealnik, animator, kurator i edukator. Pracownik Muzeum Regionalnego w Głogówku. Twórczyni autorskich scenariuszy lekcji muzealnych, w których biorą udział dzieci i młodzieży z całego regionu: „Bazgroły, czyli jak rozmawiać o abstrakcji”, „Zadomowieni – warsztaty na temat światła i cienia”, „Na linii wyobraźni – warsztaty przy wystawie prac Piotra Myszyńskiego. Finalistka III Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Grzegorz Łabuda - aktor i tancerz. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Brał udział w wielu warsztatach z wybitnymi twórcami światowej sceny, projektach oraz festiwalach na szczeblu międzynarodowym, które przyczyniły się do jego rozwoju artystycznego. Realizuje projekt „Opolskie – kuźnią talentów” dofinasowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna”.

Elżbieta Oficjalska - kierownik Działu Kultury Materialnej i Folkloru Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Inicjatorka wprowadzenia w Muzeum elektronicznego systemu inwentaryzowania zabytków muzealnych Musset. Autorka licznych opracowań muzealnych oraz ekspozycji stałych i czasowych. Koordynatorka projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach, którego zostały zdigitalizowane i zinwentaryzowane zbiory zabytków muzealnych MWO, opracowana nowa strona internetowa Muzeum oraz wydana płyta CD z pełną informacją o Muzeum.

Data publikacji: 20-12-2017 12:54

warto zobaczyć

się działo...

Loader
×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki