sobota, 20 lipca 2024

WAKACJE, WAKACJE – I (wkrótce) PO WAKACJACH

Nie lubię jeździć na własną rękę, wolę z biurem podróży – przyznaje Agnieszka (22 l.) - Tak jest bezpieczniej, sprawniej i wygodniej. Mam kilka sprawdzonych biur, na których nigdy się nie zawiodłam. Oferują dobre hotele, pełne wyżywienie i wszelką pomoc, jeśli coś wydarzy się na trasie.

            My z żoną jedziemy na wycieczkę po Europie na motocyklach – mówi Jacek (36 l.) - oboje uwielbiamy motory i planujemy to już od lutego. Mamy ustaloną trasę, miejsca noclegowe, wszystko. Tak jest dużo taniej, bez tych wszystkich marż dla biur i innych opłat. Jest też dużo bardziej na luzie, jedziemy gdzie chcemy i na ile chcemy, zawsze możemy wrócić.

            Podróżowałabym sama – zdradza Ewa (34 l.) - ale przyznam szczerze, że się boję. Samotnym kobietom zawsze jest nieco trudniej w podróży.

            To nieprawda – mówi Justyna (26 l.) - samotne kobiety są świetnymi podróżnikami. Ja osobiście wolę podróżować sama, decydować o wszystkim, nie chodzić na kompromisy, samodzielnie wybierać trasy. Rzadko korzystam z autostopu, wiadomo, że to zawsze trochę ryzyko, ale z reguły nie muszę, szczególnie w Europie. Prawie zawsze znajduje się ktoś, kto mówi choć trochę po angielsku, a jadąc do jakiegoś kraju uczę się zawsze podstawowych wyrażeń w danym języku – cześć, dziękuję, przepraszam, nie mówię po… i liczyć do 100. To niesamowicie pomaga.

            Zorganizowane wycieczki są znacznie wygodniejsze – twierdzi Darek (33 l.) - to prawda, są droższe, ale to już nie są koszty nie do zniesienia, jeśli człowiek normalnie zarabia. Nie wszyscy lubią bawić się w organizację skomplikowanej wycieczki, niektórzy chcą się po prostu zrelaksować.

 

            Wczasy kontra wycieczka objazdowa to inny niesłabnący konflikt.

            Wycieczka objazdowa – mówi Agnieszka – jest znacznie ciekawsza. Zdecydowanie. Co ciekawego jest w leżeniu na plaży? Mieszkałam w Sopocie, widziałam hordy turystów, którzy przyjeżdżali na dwa tygodnie tylko po to, żeby codziennie przejść się po ulicy Monte Cassino, zapłacić za wejście na molo i poleżeć na plaży. Rozumiem, że to atrakcja raz, może dwa razy, ale codziennie?

              Nie zgadza się z nią Darek: Wczasy to niekoniecznie tylko leżenie na plaży. Z jednego miasta można zrobić bazę wypadową, zapisać się na wycieczki fakultatywne, a przy okazji zrelaksować się w dobrym hotelu. Jak się pracuje na pełen etat, to człowiek naprawdę nie bardzo ma siłę na bieganie w kółko po miastach od zabytku do zabytku.

            Wczasy to też lepszy sposób na poznanie miasta – mówi Justyna – naprawdę p o z n a n i e go, a nie tylko sfotografowanie kolejek przy zabytkach. Porozmawianie z mieszkańcami, wejście w ciasne uliczki i zrozumienie kultury tego kraju.

            Ja tam zawsze robię „objazdówki” - twierdzi Jacek – chcę zobaczyć jak najwięcej, wejść do muzeów, porównać różne miasta. To znacznie ciekawsze niż wpatrywanie się w przestrzeń w kurorcie.

 

Niezależnie od ulubionego sposobu spędzania czasu na wakacjach, wszystkim mieszkańcom naszego regionu życzymy słonecznej reszty sierpnia i tym bardziej słonecznego września!

Data publikacji: 19-08-2020 20:09

warto zobaczyć

się działo...

Loader
×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki