sobota, 20 lipca 2024

798 – PEKIŃSKIE MONTMARTRE

Kompleks fabryk 718 (w którego skład wchodziła Fabryka 798 – stąd nazwa) rozpoczął produkcję w 1957 r. i w ciągu niemal 40 lat swojego istnienia stał się jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w całych Chinach. Zgodnie z komunistycznymi założeniami, stanowił dla pracowników nie tylko miejsce pracy, ale także rozrywki, oferował mieszkania i doskonale wyposażony szpital. Niestety, ugiął się pod naporem „otwarcia na Zachód” i ostatecznie zakończył działalność na przełomie lat 80. I 90.

Podczas, gdy fabryka była likwidowana, pekińska bohema poszukiwała nowego domu. W 1995 r. oficjalnie wyrzucono ich z Yuanmingyuan – ruin Pałacu Letniego. W tym samym roku Centralny Instytut Sztuk Pięknych wynajął jedną z fabrycznych sal – najpierw tymczasowo, w końcu na stałe. Od tego czasu na tereny byłej fabryki zaczęli napływać różnego formatu artyści – malarze, rzeźbiarze, rękodzielnicy, krawcy.

Dzielnica Sztuki to miejsce, w którym Wschód romansuje z Zachodem. Można obejrzeć tu wystawę tradycyjnego chińskiego malarstwa – skały, woda, drzewa, chmury, ptaki i motyle – sztuki współczesnej – plamy barwne, formy geometryczne, trójwymiarowość, tekstury i brak kształtu – chińskiego socrealizmu – szczęśliwi robotnicy, wiwatujący na cześć partyjnego establiszmentu – aż po europejskie scenki rodzajowe – weneckie uliczki, argentyńskie tango i hiszpańskie przyjęcie.

Niemniej ciekawe są wyroby krawieckie, takie jak wariacje na temat qipao, tradycyjnego stroju kobiecego, prostej sukni z krótkim rękawkiem i długimi rozcięciami z boku, najczęściej bogato haftowanej. Jeden z pawilonów oferuje jej wersję zwyczajową, wersję współczesną, zachodnią kreację balową ze wschodnimi haftami, kolekcję inspirowanych płaszczy a nawet ręcznie zdobioną suknię ślubną i kolekcję dziecięcą.

Sporo miejsca zajmują też wystawy porcelany i ceramiki, rzeźby i sklepy z artykułami kreatywnymi oraz rękodziełem, gdzie można kupić z pewnością oryginalne, choć nie najtańsze, pamiątki, od porterów Audrey Hepburn począwszy, na ręcznie robionych zakładkach skończywszy.

798 to też największe skupisko kawiarni na metr kwadratowy w całej stolicy. We wszystkich kawa, soki i słodka herbata z mlekiem. Rozmaite: kawiarnie nowoczesne, kawiarnie awangardowe, kawiarnie industrialne, za każdym zakrętem.

Sztuka alternatywna i industrialna okolica tworzą niesamowity, lekko psychodeliczny klimat tego miejsca. Raz do roku gości tu także queerowy festiwal filmowy – niespotykana w komunistycznych Chinach impreza.

798 to raj dla wszystkich, którzy chcą zagubić się wśród krętych uliczek, spojrzeć na różne oblicza chińskiej i nie tylko chińskiej sztuki i poczuć atmosferę artystycznej bohemy Państwa Środka.

 

 

 

Data publikacji: 19-08-2020 19:21

warto zobaczyć

się działo...

Loader
×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki