niedziela, 03 grudnia 2023

Feng shui, czyli łóżko koło okna.

Feng shui to cała sieć powiązań, które wprowadzone w życie mają przynieść harmonię, ład i porządek, we wszelkich możliwych rzeczywistościach.

    Feng shui (które zresztą poprawnie czyta się jako feng-szłej) znaczy dosłownie „wiatr i woda”, dwie podstawowe i wszechobecne siły natury. Wiatr jest niewidzialny, a woda nieuchwytna, tak jak qi, magiczna energia, która porusza Wszechświatem. Jednak początku feng shui są zgoła prozaiczne, a zrodziły się z potrzeby uporządkowania zasad rządzących osiedlaniem się na nowych terenach. Z pierwotnych, dość oczywistych uwag, w rodzaju „dolina z rzeką jest dobrym miejscem na zbudowanie osady” wzięły swój początek ezoteryczne konotacje, które z kolei dzieliły się na dwie szkoły.

Szkoła Form – każdy teren (czy nawet jego fragment) ma swoją formę, jeżeli forma ta jest negatywna – np. skała przypomina zranione zwierzę – to miejsce nie nadaje się do zasiedlenia.

Szkoła Kompasu – opiera się na chińskiej astrologii, położeniu gwiazd i kierunkom świata, na przykład dom powinien być zwrócony ku południu lub w kierunku sprzyjającej domownikom gwiazdy.

 

Dom

Według Feng Shui  najlepsze miejsca na zbudowanie domu to płaski teren pozbawiony  znacznych nierówności.  Na tyłach powinien znajdować się pagórek, względnie góra czy inne wzniesienie, która ochroni dom przed wiatrem oraz innymi zewnętrznymi niebezpieczeństwami. Dom powinien być chroniony również z boków. Symbolicznie ochrona z tyłu to symbol żółwia, natomiast z boku - mogą to być drzewa - to symbole smoka i tygrysa. Przed domem powinna znajdować się woda: sadzawka, oczko wodne, fontanna.

Plan domu nie powinien zawierać żadnych załamań. Idealnie winien znajdować się na planie kwadratu czy prostokąta i wychodzić na południe. Z tego własnie powodu ulice tradycyjnie lokowane są ze wschodu na zachód.

 

By zmaksymalizować działanie dobrej energii dom usytuowany jest z reguły na środku działki.

Urządzanie wnętrza według zasad feng shui jest nieco bardziej skomplikowane. Na plan budynku nakłada się specjalną mapę zwaną bagua, powiązaną z kwadratem loshu. Jest to idealny układ liczb które dla każdego człowieka określa się indywidualnie na podstawie daty jego urodzenia.

 

 

Data publikacji: 19-08-2020 20:13

warto zobaczyć

się działo...

Loader
×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki