piątek, 19 kwietnia 2024

Jak ochronić nasze warzywa mówi Piotr Gadziński

„Wilgotna i niezbyt ciepła pogoda będzie sprzyjała występowaniu na pomidorach zarazy ziemniaka, która nie zwalczana w porę może doprowadzić do całkowitej utraty plonu. Pierwszy zabieg przeciw tej chorobie należy wykonać preparatem wgłębnym – systemicznym np. Ridomil, Curzate, Acrobat.

Następne zabiegi w zależności od pogody preparatami ekologicznymi z pokrzywy 1:10, skrzypu 1:1, drożdży 100g w 1 L wody, czosnku (główka czosnku – rozrobiona w 1 L wody) lub Bravo, Miedzian zabiegi te wykonujemy w odstępach ok. 10 dniowych.

Z kolei ogórki mogą zostać zaatakowane przez mączniaka rzekomego oraz kanciastą plamistość ogórka. Do zwalczania mączniaka rzekomego polecam te same preparaty co do zarazy ziemniaka. Natomiast kanciastą plamistość ogórka zwalczamy Miedzianem lub preparatem czosnkowym.

Częste deszcze sprzyjają również mączniakowi rzekomemu cebuli. Jest to szary nalot oraz żółknięcie liści.

Mączniaka rzekomego cebuli zwalczamy również preparatami w przypadku zarazie ziemniaka.

Przy wszystkich wyżej wymienionych zabiegach należy pamiętać o karencji – jest to minimalny okres który musi upłynąć od momentu zastosowania chemicznego środka do zbiorów rośliny przeznaczonej do spożycia.”

Źródło:
http://ozoopole.pzd.pl/letnie-problemy-w-uprawach-warzyw/

Data publikacji: 21-07-2020 20:17

warto zobaczyć

się działo...

Loader
×

Wyszukaj w serwisie

Tagi wyszukiwania:
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Dane moje podałem dobrowolnie, mam możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Gmina Dobrzeń Wielki, ul. Namysłowska 44 46-081 Dobrzeń Wielki